Co zwiedzać w Zwierzyńcu?

Zwierzyniec jak na gminę, której grubo ponad 60% zajmują lasy, ma od zaoferowania turystom nadzwyczaj dużą liczbą atrakcji. Przyjezdnych przyciąga tutaj czyste powietrze, naturalne otoczenie lasów i brak zgiełku typowego dla większości silnie turystycznych miejscowości. Powyższe nie oznacza jednak, że w Zwierzyńcu można się nudzić. Wręcz przeciwnie! Po pierwsze, jest to jedna ze znaczniejszych miejscowości dawnego województwa zamojskiego. Ba! Zwierzyniec był także w XIX wieku miejscem, skąd zarządzano całą Ordynacją Zamojską: administracyjnie, prawnie i gospodarczo. Po tamtych czasach ostały się neoklasycystyczne budynki obecnie pełniące funkcję szkoły.

Najbardziej znanym zwierzynieckim zabytkiem pozostaje kościół na wodzie, czyli umieszczony na sztucznej wyspie barokowy kościółek o charakterystycznej fasadzie, poświęcony św. Janowi Nepomucenowi. Prowadzi do niego niewielki urokliwy mostek, a w dzień patrona w ostatnich dniach maja odbywa się tutaj niezwykła „procesja na wodzie”, w czasie której ksiądz i parafianie w kajakach pływają po stawie.

Będąc w Zwierzyńcu koniecznie trzeba również zobaczyć pozostałości dawnego zespołu pałacowo-ogrodowego, z którego dzisiaj zachowały się instalacje wodne, ścieżki i tereny zielone. To wymarzone miejsce na romantyczny lub rodzinny spacer.

Dla bardziej ciekawskich, Zwierzyniec skrywa także inne tajemnice: rosnący na środku drogi dąb, kilkadziesiąt drewnianych domów żywcem wyjętych z dwudziestolecia międzywojennego, prawie 70 pomników (w tym poświęcony szarańczy i psu Marysieńki Zamoyskiej oraz jeden ufundowany przez masonów)... Na tym jednak nie kończą się możliwości Zwierzyńca.

Dobrze rozwinięta baza noclegowa (zobacz tu: meteor-turystyka.pl) pozwala na zakwaterowanie się w Zwierzyńcu lub w pobliskich miejscowościach i wyruszenie w turystyczne trasy. A tych nie brakuje. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do wyboru zarówno ścieżki rowerowe, jak i piesze – szlaki poznawcze i typowe oznakowane szlaki turystyczne. W mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni rowerów oraz sprzętu do sportów wodnych: kajaków. Lato ma się już ku końcowi, a zatem wszyscy chętni do skorzystania z uroków zwierzynieckich krajobrazów i atrakcji, powinni jak najszybciej wpisać w wyszukiwarkę hasło „noclegi Zwierzyniec” i zawitać do tej przepięknej lokacji na terenie Środkowego Roztocza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>