Latarnia morska na Helu

Jeżeli nie jest się największym obiektem tego rodzaju i nie najbardziej okazałym, to co należy zrobić aby wyróżniać się z tłumu? Recept na komercyjny sukces jest wiele - można np. zlokalizować się na najbardziej wysuniętym na północ punkcie Polski - Helu. To tu znajduje się jedna z wielu bałtyckich latarni morskich. Kiedy po okresie burzliwej i dynamicznie rozwijającej się gospodarki, nastąpił regres, to właśnie wtedy miasto Hel zaczęło skłaniać się bardziej ku turystyce. Starano połączyć się aspekty gospodarcze i wypoczynkowe - jedno i drugie wymagało wspólnego mianownika - latarni morskiej, nawigacji, wskaźnika, który pokazywał drogę do portu. Helska baza noclegowa (meteor-turystyka) była wystarczająco rozwinięta, aby na początku XX wieku przyjąć nawet kilkuset gości, dlatego wybudowana dużo wcześniej latarnia morska była w tym momencie jak znalazł. Pierwszy tego typu obiekt powstał tu na początku XIX wieku. Był to okrągły i prosty budynek, jednak imponował jak na ówczesne czasy ponad 40-sto metrową wysokością.

Formy działania latarni jak na dzisiejsze czasy mogą wydawać się nawet prymitywne, zwłaszcza że bywały przypadki, w których życie tracili ludzie. Kiedy na Helu była niesprzyjająca pogoda, to oddawano strzały w powietrze z dział armatnich - dokładnie cztery razy. Przy jednej z takich salw kiedyś zapalił się proch i zginął latarnik. Na początku XX wieku zbudowano maszt, dzięki któremu dawano flagowe sygnały. Ogólnie latarnia była napędzana olejem rzepakowym. Dopiero na początku lat trzydziestych XX wieku pojawiła się tu pierwsza lampa naftowa, która miała aż cztery soczewki. Następnie całą latarnię zmodernizowano, otynkowano i pomalowano. Na początku lat czterdziestych wymieniono naftę na elektryczną żarówkę o mocy aż 3000 Watów. Czas historii nie był jednak dla latarni łaskawy, ponieważ już na początku II wojny światowej została ona wysadzona przez Polaków. Było to niestety konieczne, aby utrudnić Niemcom działania wywiadowcze. Jednak już 3 lata później w aurze trwającej wojny, latarnia została odbudowana nakładem niemieckich funduszy. W 2001 roku latarnię gruntownie odremontowano i unowocześniono oraz udostępniono turystom. Obecnie jest to jeden z bardziej okazałych budynków mierzei Helskiej i jedna z najczęściej fotografowanych atrakcji tej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>