Rynek w Gorlicach i jego okolice

Jeśli traficie do Małopolski musicie zwrócić swoja uwagę na kilka interesujących miejsc. Oczywisty wydaje się Kraków, czy Zakopane, ale na tych terenach jest jeszcze wiele do odkrycia. Z pewnością powinniście odwiedzić Ojców [dostępny tu: blog], o którym mieliście okazję już przeczytać na naszej stronie. Dzisiaj zabieramy Was do innego, ale równie ciekawego miejsca.
Gorlice jak zostało wspomniane, to miasto w województwie małopolskim, leżące na granicy Beskidu Niskiego [dostępne tu: encyklopedia]. Część tego pasma, leżącą najbliżej Gorlic, nazywa się czasem Beskidem Gorlickim. Ze względu na swoje korzystne położenie, a także ciekawą historię, miasto odwiedzane jest każdego roku przez wielu turystów.

Jedną z większych atrakcji jest rynek, który jest doskonałym przykładem zachowanego z XIV wieku układu urbanistycznego. Jest to prawie kwadratowy plac, z którego naroży wybiegają kolejne uliczki. Godne uwagi są zwłaszcza kamienice mieszczańskie, znajdujące się na zachodniej pierzei rynku. Przy rynku znajduje się także ratusz miejski, którego najstarsza część datowana jest na lata 1780-1790. Tu znajdowała się niegdyś także apteka dzierżawiona przez Ignacego Łukasiewicza, późniejszego konstruktora lampy naftowej. W holu ratusza możemy natomiast zobaczyć pomnik księdza Bronisława Świeykowskiego, związanego z bitwą pod Gorlicami – jedną z największych bitew I wojny światowej na wschodnim froncie. Ciekawym elementem, wyróżniającym ratusz, jest wieża zegarowa. Powstała ona już po I wojnie światowej.

Innym ciekawym budynkiem jest Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny. Jest to neorenesansowa świątynia z lat 1875-1890, która mocno ucierpiała w czasie I wojny światowej. Na szczęście zdecydowano się na jej odbudowę i dzisiaj można oglądać ten duży i pięknie zdobiony obiekt. Najciekawszym elementem jest fasada, którą zdobią posągi czterech ewangelistów. Warto zwrócić także uwagę na ołtarz główny oraz obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej, który wisi powyżej niego.

W Gorlicach znajdziemy także kilka ciekawych kapliczek. Jedna z nich znajduje się przy ulicy Krętej i została wybudowana w 1664 roku. Kolejna znajduje się w miejscu, gdzie zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa projektu Łukasiewicza.

Gorlice, jak każdy duży ośrodek turystyczny, może się także poszczycić wieloma obiektami noclegowymi [dostępnymi tu: meteor]. Baza jest zróżnicowana, przez co każdy może znaleźć coś dla siebie. Znajdują się tutaj hotele, jak i prywatne kwatery i ośrodki wczasowe. Działają także w okolicach gospodarstwa agroturystyczne. Gorlice proponują więc  oferty w szerokim zakresie cenowym i w wielu różnych lokalizacjach. Nie można także narzekać na bazę gastronomiczną, bo w mieście jest wiele punktów, gdzie zjemy dobre posiłki w przystępnej cenie. Razem sprawia to, że Gorlice są tak chętnie wybierane przez turystów.

5 myśli na temat “Rynek w Gorlicach i jego okolice

 1. Balladyna

  Gorlice to fajne miejsce i niezwykle ciekawe historycznie - nawet miejsca noclegowe można znaleźć w pięknych pod względem architektonicznym miejscach

  Odpowiedz
 2. MałaMi

  Balladyna - zgadzam się! Gorlice to naprawdę fajne miejsce do odwiedzenia, np. w weekend, a i z noclegami problemu też nie ma 😉

  Odpowiedz
 3. Roma

  Super, że przypomnieliście o takim miasteczku jak Gorlice, bardzo dawno tam nie byłam i zamierzam się wybrać ponownie, czekam na kolejne ciekawe wpisy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>