Turystyka i zdrowie w Ojcowie

Ojców w województwie małopolskim położony na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej wielu osobom kojarzy się z lekcjami historii. Miejscowość ta jest sercem Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym występują unikatowe jaskinie kresowe. Według legendy, to właśnie w tutejszych grotach schronił się król Władysław Łokietek (Łokietek), uciekając z Krakowa przed ścigającymi go wojskami czeskiego króla Wacława II. Według podania, król zawdzięcza życie pająkowi, który swą pajęczyną zasłonił wejście do jaskini. Dziś wejścia strzeże brama w kształcie pajęczej sieci, a cały kompleks jest otwarty dla ruchu turystycznego. Poza wspomnianą Jaskinią Łokietka znajdują się tu największe jaskinie w Polsce. Poza tym, to co jest unikatowe na obszarze Jury, to skały wapienne. To prawdziwa mekka dla miłośników wspinaczki, grotołazów i wszystkich, którzy lubią piesze i rowerowe wycieczki.

Poza turystycznym obliczem Ojców posiada także inne walory. Od 1924 roku dzięki walorom leczniczym uznany był za miejscowość uzdrowiskową. Co prawda historia lecznictwa w Ojcowie rozpoczęła się długo wcześniej. W roku 1855 rozpoczęto tu leczenie w zakładzie hydropatycznym, którego założycielem był lekarz Lucjan Kowalski z pobliskich Jakimowic. Z czasem rozwijano działalność leczniczo-uzdrowiskową. Powstały łazienki Zdrojowe nad Prądnikiem, hotel „Pod Łokietkiem”, pensjonat „Goplana”, „Pod Kazimierzem” czy oberża „Wesele w Ojcowie”. Powstanie styczniowe spowodowało zwolnienie tempa inwestycji. Po I wojnie światowej wznowiono intensywne działania, mające na celu rozwój ojcowskiego uzdrowiska. W roku 1923 założono spółkę Uzdrowisko Ojców, które miało czuwać nad wszelkimi pracami w uzdrowisku. Niestety II wojna światowa zakończyła najlepszy okres w historii uzdrowiska. Po wojnie nie udało się przywrócić dawnej świetności, jednak każdy kto przyjedzie w te strony, może cieszyć się zdrowym klimatem.

Można tu także liczyć na komfortowe noclegi. Ojców mimo że nie posiada obiektów uzdrowiskowych, oferuje gościom świetnie rozbudowaną infrastrukturę noclegową (Ojcowa) w pensjonatach, domach wczasowych czy prywatnych kwaterach. Turyści bardzo chętnie wybierają noclegi w zagrodach agroturystycznych, blisko przepięknej i malowniczej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>